مراحل رتبه بندی شرکت ها

مراحل رتبه بندی شرکت ها

در زیر اشاره ایی به تعریف رتبه بندی شرکت ها می کنیم و در ادامه اهمیت و به فواید رتبه بندی شرکت ها اشاره می کنیم و همچنین مراحل اخذ رتبه بندی شرکت ها را مورد بررسی قرار می دهیم.

رتبه بندی چیست؟

رتبه بندی شرکت ها یک نوع معیار تشخیص صلاحیت است که توسط معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی ریاست جمهوری برای شرکت ها اتخاذ می شود در واقع یک نوع مقیاس گذاری برای تضمین کیفیت و کمیت شرکت های برتر در ارائه خدمات و دفاع از حقوق بهره وران است .

رتبه بندی شرکت ها در بخش های زیر انجام می گیرد :

  • رتبه بندی پیمانکاری
  • رتبه بندی مشاوران
  • رتبه بندی شرکت های انفورماتیک
  • رتبه بندی شرکت های EPC
  • رتبه بندی اندوه سازان

برای رتبه بندی شرکت های پیمانکاری امتیاز نیروی انسانی متخصص ، امتیاز کارهای انجام شده و امتیاز توان مالی مورد بررسی قرار می گیرد و برای رتبه بندی شرکت های مشاور علاوه بر نیروی انسانی متخصص و امتیاز کارهای انجام شده ، امتیاز ساختار مدیریتی و امکانات پشتیبانی مورد ارزیابی قرار می گیرد. قابل ذکر است که تکمیل پرونده مشاوران نسبت به تکمیل پرونده ساجات پیمانکاران جزئیات بیشتری دارد ونیازمند فعالیت تخصصی بیشتری میباشد.

 

فواید رتبه بندی :

۱ – هر شرکتی برای عقد قرارداد با شرکت ها و سازمان های دولتی به رتبه بندی نیاز دارد. به عبارت دیگر مراکز دولتی اجازه ندارند با شرکت هایی که رتبه ندارند قرارداد ببندند.

۲ – سرمایه گذار با آگاهی از رتبه بندی شرکت ها و توان فنی و مالی آنها می تواند در انتخاب شرکت مناسب برای انجام پروژه خود تصمیم بهتری اخذ نماید .

۳ – شرکت های پیمانکاری برای شرکت در مناقصات دولتی می بایست دارای گواهینامه صلاحیت پیمانکاری باشند.

۴ – رتبه بندی شرکت ها در صنایع گوناگون می تواند نمای کلی از وضعیت شرکت های مختلف نسبت به هم و نقاط ضعف و قوت آنها باشد.

برای شرکت های مشاور رتبه های ۱و۲ و۳ تعریف می شود که بالاترین رتبه ،رتبه ی ۱ و پایین ترین رتبه ، رتبه ی ۳ می باشد. برای شرکت های پیمانکاری ،رتبه بندی شرکتها در ۱۱ رشته معرفی شده و در پایه های ۱و۲و۳و۴و۵ تعریف می شود که بالاترین رتبه ، رتبه ی ۱و پایین ترین رتبه ، رتبه ی ۵ می باشد .

شرایط عمومی تعیین صلاحیت و دریافت گواهی رتبه شرکت ها:
۱ – شرکت در سازمان ثبت شرکت ها به ثبت رسیده باشد.
۲ – شرکت واجد شرایط و امتیازات لازم برای تعیین صلاحیت در رتبه مورد نظر طبق ضوابط و دستورالعمل‌های لازم باشد.
۳ – شرکت محرومیت یا ممنوعیتی برای انجام کارهای مربوطه نداشته باشد (عدم سوء پیشینه حرفه‌ای).
۴- هیچکدام از مدیران شرکت نباید کارمند دولت باشند.
۵ – سابقه کار مفید و مرتبط مدیرعامل واعضاء هیأت مدیره مؤظف بر اساس جداول ۱-۷ آیین نامه ضروری می‌باشد.

۶ – امتیاز مدرک تحصیلی هیات مدیره و پرسنل فنی امتیاز آور فقط در یک شرکت پیمانکاری یا مشاور یا طرح ساخت محاسبه گردد.

طبق آیین نامه، پارامترهایی برای تعیین صلاحیت تعیین گردیده است که کمیته تشخیص صلاحیت و رتبه بندی با توجه به این پارامترها و شاخص‌ها، امتیاز عوامل تعیین کننده شرکت مورد نظر را تعیین می‌نماید. در صورتی‌که شرکت موفق به کسب حدنصاب امتیاز گردید ، گواهی رتبه صادر می‌گردد. شرکت آرشانیک آوید با سال ها تجربه و استفاده از کارشناسان خبره در امر رتبه بندی تمامی شرکت ها را در جهت اخذ و یا ارتقاء و یا تمدید رتبه یاری میکند. این شرکت تمامی مواردی که در آئین نامه طبقه بندی و تشخیص صلاحیت که توسط سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور ارائه شده است پیاده سازی کرده و بروز رسانی می کند. شرکت آرشانیک آوید از اولین مرحله تا آخرین مرحله ی اخذ رتبه در کنار شما خواهد بود . کافیست با ما تماس حاصل فرمایید ، متخصصان شرکت همواره آماده ی پاسخگویی به مشتریان محترم می باشند .

 پاسخ دهید

اخبار موسسه

prev next

توصیه های کاربردی

prev next